Táto pomôcka zmierni bolesť kĺbov do niekoľkých minút 👉
Home / Tipy / Kolagén – spomaľte starnutie a znovu získajte mladistvý vzhľad
 

Kolagén – spomaľte starnutie a znovu získajte mladistvý vzhľad

Odhadovaný čas čítania: 10 min
Dátum zverejnenia: 10/12/2021
Kolagén – spomaľte starnutie a znovu získajte mladistvý vzhľad

Všetci o tom všetkom snívame!

Lesklá, mladistvá pokožka, zdravé kĺby, husté vlasy, nádherné nechty a skvelý metabolizmus …

„Doplnky“, ktoré vám dodajú mladistvý vzhľad, naplnia vás životnou energiou, poskytnú skvelú náladu úzko súvisia s bielkovinou.

Tá bielkovina sa nazýva kolagén a som si istý, že o ňom nepočujete prvýkrát.

Dovolím si však tvrdiť, že asi neviete, ako môžete naplno využiť potenciál tohto „zázračného stavebného prvku“ a získať tak späť svoj mladistvý vzhľad a skvelú náladu.

Ak chcete vziať osud vašej nálady a vzhľadu do vlastných rúk, radím vám, aby ste všetku svoju pozornosť zamerali na informácie, ktoré vás čakajú nižšie, pretože všetko, čo potrebujete vedieť o kolagéne a jeho mimoriadnom potenciáli, vás čaká na jednom mieste.

OBSAH

  1. FUNKCIE KOLAGÉNU
  2. ŠTRUKTÚRA KOLAGÉNU
  3. POTRAVINY BOHATÉ NA KOLAGÉN
  4. KOLAGÉNOVÉ VÝŽIVOVÉ DOPLNKY
  5. KTORÝ KOLAGÉN JE PRE VÁS NAJLEPŠÍ

FUNKCIE KOLAGÉNU

V skratke vám prezradím základné informácie o kolagéne.

Čo je to kolagén?

Funkcije kolagena

Kolagén je najbežnejšia bielkovina vo vašom tele. Objavuje sa až v 30 verziách na úkor rozmanitého zloženia aminokyselín. Viac o tom, prečo je jedna z kľúčových detailov, sa dozvieme o niečo neskôr. Predtým sa pozrieme, kde sa kolagén nachádza a aké funkcie má vo vašom tele.

Ako sme už spomenuli, môžeme ho nazvať „zázračným stavebným prvkom“, ktorý vo svete zdravia a krásy zaujíma prvé miesto.

Je to preto, že ide o bielkovinu, ktorá sa môže pochváliť mnohými vlastnosťami.

Medzi inými:

 • dáva vám oporu a tvar,
 • predstavuje značnú časť vašej pokožky, kĺbových chrupaviek a mnohých ďalších tkanív,
 • podporuje rast zdravých vlasov a nechtov,
 • ovplyvňuje zdravie vašich čriev,
 • stará sa o pružnosť pokožky atď.

Je pravda, že v súvislosti s kolagénom existuje aj jedna nepríjemná skutočnosť.

Vážnym problémom je, že syntéza (proces tvorby) tejto mimoriadne dôležitej bielkoviny sa v priebehu rokov spomaľuje.

Asi od dvadsiateho roku veku je telo schopné tvoriť čoraz menej kolagénu. Tento pokles je však taký rýchly, že v štyridsiatich stratíte jednu tretinu kolagénu.

A ak k tomu pridáme ďalšie faktory, ako je stres, nedostatok spánku, fajčenie, nadmerné slnenie, ktoré majú okrem veku aj nepriaznivé účinky na obsah kolagénu, sú následky viac než zrejmé.

Čo to znamená v praxi? Pozrime sa …

KOLAGÉN PRE KOŽU

Asi 70% vašej pokožky tvorí kolagén, ktorý sa postará, aby bola vaša pokožka žiarivá a mladistvá.

Ak sa ocitnete v situácii, keď vaše telo vytvára menej kolagénu, ako skutočne potrebujete, rýchlo zistíte, že následky sú veľmi nepríjemné. Hovoríme o tých známkach starnutia, ktoré sú viditeľné každý deň a ktoré vám spôsobujú zlú náladu a odoberajú vám radosť zo života.

Kolagen za kožoSú to:

 • vrásky,
 • ovisnuté líca,
 • upadnutá tvár a
 • unavený vzhľad.

Kolagén je pre pokožku ako voda pre kvetinu. Ak sa odparí viac vody, ako rastlina potrebuje, tá pomaly vädne a nakoniec odumrie.

Ochabnutá pokožka a unavený vzhľad samozrejme nie sú zďaleka jediné problémy spojené s nedostatkom kolagénu.

KOLAGÉN PRE KĹBY

Kolagen za sklepe

Z rovnakého dôvodu sa vyskytujú aj ťažkosti s pohybom a bolesti kĺbov. Pretože kolagén je neoddeliteľnou súčasťou kĺbov a šliach, pri absencii tohto mimoriadne dôležitého prvku vzniká veľa problémov, ktoré vám bránia v bezproblémovom pohybe a tréningu.

Kolagén sa vyznačuje svojou hladkou štruktúrou a rovnako ako olej medzi prevodovými stupňami, zaisťuje plynulý pohyb častí tela, aby neprišlo k zbytočnému opotrebovaniu, ktoré môže byť veľmi nepríjemné.

KOLAGÉN PRE VLASY

Kolagen za lase

No, nepríjemné môže byť aj nadmerné rednutie vlasov.

Toto je veľmi nepríjemná situácia, ktorú väčšina ľudí považuje za vopred prehranú bitku, čo zďaleka nie je pravda. Vlasy a vlasové folikuly tiež úzko súvisia s touto bielkovinou, takže berte na vedomie, že veci môžete zobrať do svojich rúk.

Ako, čoskoro vám prezradím.

Predtým ešte jedna veľmi dôležitá informácia.

KOLAGÉN PRE ČREVNÚ FLÓRU

Kolagen za črevesno floro

Vrásky, unavená tvár, ochabnutá pokožka, boľavé kĺby, ťažkosti s pohybom a rednutie vlasov sú veľmi zjavnými znakmi toho, že máte nedostatok kolagénu.

V žiadnom prípade nezabudnite, že sa pod povrchom dejú ešte horšie veci.

Kde?
Konkrétne vo vašej črevnej flóre.

Syndróm zvýšenej črevnej priepustnosti je konkrétnym problémom, s ktorým zápasí čoraz viac jedincov. Pretože črevo nedokáže efektívne vykonávať jednu zo svojich základných funkcií, do vašej krvi sa dostáva veľa škodlivých látok. Samozrejme o tom neviete, čelíte mnohým zdravotným problémom, o ktorých ani neviete, odkiaľ pochádzajú.
Únava, zmeny nálady, ťažkosti so sústredením, vyrážky, akné a ďalšie problémy vám robia starosti, pretože váš obranný mechanizmus nefunguje tak, ako by mal.

Sindrom prepustnega črevesja

Črevná stena, podobne ako pokožka, vlasy, nechty a kĺby, jej väčšina je tvorená kolagénom.

A ak tento stavebný prvok nestačí, vaše črevá pomaly, ale určite strácajú svoju pevnosť a účinnosť.

Ako vidíte, problémov spojených s nedostatkom kolagénu je veľa. Takže ma vôbec neprekvapuje, že sa asi pýtate …

môžem tento nepríjemný scenár nejako obmedziť alebo prevziať kontrolu nad svojou náladou a vzhľadom?

Presne to mi napadlo, keď som si uvedomil kruté fakty týkajúce sa kolagénu a poviem vám, že som bol nadšený z konečnej odpovede.

Aby bolo jasné, prečo, navrhujem, aby sme si pozreli víťaznú stratégiu ako celok a zaistili tak, že aj vy dokážete naplno využiť potenciál kľúčových informácií a tak zaznamenať veľké zmeny v čo najkratšom čase.

ŠTRUKTÚRA KOLAGÉNU

Dobre …

Ako sme už spomenuli, kolagén je bielkovina. To znamená, že hovoríme o komplexnej organickej molekule zloženej z menších jednotiek.

KOLAGÉNOVA SYNTÉZA A PEPTIDY

Vo fáze syntézy (tvorby kolagénu) sú najskôr spojené najzákladnejšie častice, ktoré sa nazývajú aminokyseliny, a do tela ich vnášate rôznymi potravinami. V prípade kolagénu sú to väčšinou:

 • prolín,
 • glycín,
 • glutamín a
 • arginín.

Tieto častice spolu tvoria peptidy, ktoré sa v poslednom, treťom kroku spoja do výslednej bielkoviny – kolagénu, ktorý je podmienkou pre tvorbu kolagénových vlákien.

Tieto informácie nás vedú k nasledujúcim veľmi dôležitým informáciám, ktoré sú rozhodujúce, ak chcete svojmu telu poskytnúť to, čo skutočne potrebuje.

Rozmanité zloženie aminokyselín a rôzne možné sekvencie sú dôvodom, prečo je doposiaľ definovaných až 30 rôznych druhov kolagénu.

Správne!

Ak si predstavíte, že rôzne aminokyseliny sú ako tehly rôznych tvarov a rozmerov, ktoré môžete ľubovoľne kombinovať, potom vám je jasné, že existuje viac rôznych kolagénov rovnako ako rôznych tehál, z ktorých môžete murovať rôzne typy budov.

TYPY KOLAGÉNU

No – pravdou je, že medzi tridsiatimi druhmi kolagénu, určité typy ešte viac vynikajú.

A to sú:

 • kolagén typu I,
 • kolagén typu III,
 • kolagén typu V,
 • kolagén typu X.

Takže:

KOLAGÉN TYPU I

Kolagén typu I je najbežnejšou formou kolagénu vo vašom tele. Tento mimoriadne dôležitý stavebný prvok, ktorý sa nachádza v koži, šľachách, kostiach, krvných cievach a spojivovom tkanive, hrá kľúčovú úlohu za účelom “anti-aging”.

KOLAGÉN TYPU III

Samozrejme, vzhľad ani zďaleka nie je všetko.

Ak sa chceme cítiť skvelo a mať super energiu, je veľmi dôležité, aby sme okrem kolagénu typu I zdôraznili aj kolagén typu III, ktorý sa inak nachádza na podobných miestach, s tým rozdielom, že kolagén typu III je dôležitý, keď hovoríme o zdravých črevách.

Ako sme už spomenuli, práve črevná stena rozhoduje o tom, ktoré látky môžu prechádzať do vašej krvi a ktoré musia nevyhnutne opustiť vaše telo. Som si istý, že chcete mať nad týmto procesom úplnú kontrolu, pretože inak by ste mohli čeliť problémom (pokožka náchylná na akné, lišajníky, zmeny nálady, únava, ťažkosti so sústredením …), ktoré sú dôsledkom prítomnosti nebezpečných toxínov.

A kolagén typu V a X, ktorý sme tiež zaradili na zoznam tých najdôležitejších?

Vďaka svojím kvalitám, si aj títo dvaja vybojovali svoje miesto na zozname.

KOLAGÉN TYPU V

Kolagén typu V je obzvlášť dôležitý pri rýchlej obnove buniek a tiež hrá kľúčovú úlohu pri zdravej pokožke hlavy a hustých vlasoch.

KOLAGÉN TYPU X

Za zmienku stojí aj štvrtý zo zoznamu, kolagén typu X, pretože je dôležitý, ak chcete mať zdravú chrupavku, bezproblémový pohyb a potešenie z tréningov a iných aktivít.

Po týchto informáciách samozrejme nasleduje logická otázka …

Pravdepodobne nechcete rýchlo starnúť a čeliť všetkým uvedeným problémom spojených s nedostatkom kolagénu, som si istý, že vás zaujíma, čo môžete urobiť preto, aby tomu nebolo tak.

Aby sa to podarilo, potrebné sú dve kľúčové veci.

Prvá…

Keďže hovoríme o bielkovine, teda o komplexnej organickej molekule, ktorá sa môže rozložiť, je dôležité tento nepriaznivý proces minimalizovať. Môžete to urobiť tak, že faktory, ktoré môžu konkrétne zničiť vaše plány a taktiež výrazne znižujú podiel kolagénu v tele, budete mať pod kontrolou. Jedná sa hlavne o:

 • zlý spánok,
 • príliš veľa cukru,
 • poškodené kĺby,
 • vysoké hladiny stresového hormónu (kortizolu) v dôsledku moderného životného štýlu,
 • nadmerné vystavenie slnku,
 • nedostatočný príjem antioxidantov,
 • celodenné sedenie a málo fyzickej aktivity,
 • zničená črevná flóra,
 • nedostatok vitamínu C a zinku,
 • záplava voľných radikálov.

POTRAVINY BOHATÉ NA KOLAGÉN

Okrem toho, že dokážete obmedziť odbúravanie kolagénu, vaše rozhodnutia ovplyvňujú aj to, koľko kolagénu dokáže vaše telo vytvoriť alebo zlučovať.

Určité potraviny sú považované za veľký zdroj aminokyselín, ktoré, ako už vieme, sú základnými stavebnými prvkami kolagénu.
To znamená …

Ak sa stravujete vyvážene a zdravo, tak je veľká šanca, že syntéza kolagénu bude lepšia,ako keby na vašom jedálničku bola jednotvárna, nevyvážena a nezdravá strava.

Jednoducho preto, že bez správneho „materiálu“ telo jednoducho nie je schopné tvoriť kolagén, a preto je rozdiel medzi „ponukou a dopytom“ ešte väčší.

Preto je veľmi dôležité, aby sa vo vašej strave objavili potraviny, pomocou ktorých dodáte telu potrebné stavebné prvky potrebné pre tvorbu kolagénu. Jedná sa hlavne o:

Prehrana bogata s kolagenom

 • kuracie mäso,
 • ryby,
 • vajcia,
 • citrusi,
 • drobné a bobuľové ovocie,
 • cesnak,
 • fazuľa,
 • kešu oriešky.

HYDROLYZOVANÝ KOLAGÉN

Pravdou je, že pre mladistvý vzhľad a skvelú náladu môžete sami urobiť krok dopredu.

Konkrétne existuje kolagén, ktorý je dostupný vo veľmi špeciálnej forme, vďaka čomu sa vstrebáva trikrát lepšie ako ten, ktorý sa nachádza v strave.

Viem, neuveriteľný, ale pravdivý údaj!

Nazýva sa hydrolyzovaný kolagén. Získava sa enzymatickými procesmi, ktorých konečným výsledkom sú jednotky, ktoré sme už dnes spomenuli – a to sú peptidy.

Absorbcija hidroliziranega kolagena

Pretože peptidy sa môžu pochváliť formou, ktorá je ideálna na absorpciu v počiatočnom štádiu, tak je zrejmé, že účinok a konečný výsledok kolagénu tohto typu je podstatne lepší.

KOLAGÉNOVÉ VÝŽIVOVÉ DOPLNKY

Kde sa tento druh kolagénu nachádza?

Výhradne v kvalitných výživových doplnkoch.

Viem …

Prehranski dodatki kolagena

Existuje neskutočné množstvo rôznych výrobkov, takže vám hneď prezradím, na čo si treba dávať pozor pri rozhodovaní, ktorý výrobok je pre vás najlepší.

S tým, že si vyberiete hydrolyzovaný kolagén je veľmi dôležité zvoliť komplexné riešenie.

Pripomínam, že kolagén je možné získať z rôznych zdrojov. Preto môžete nájsť:

 • rybí alebo morský kolagén,
 • hovädzí kolagén,
 • vaječný kolagén atď.

Taktiež od pôvodu závisí, aký typ kolagénu do tela vnesieme..

Pripomínam, že spomedzi tridsiatich typov kolagénu sú obzvlášť nevyhnutné kolagénové typy I, III, V a X, ak si želáte: mladistvý vzhľad, silné kĺby, skvelú náladu a zdravé črevá.

Preto sa uistite, že výrobok, ktorý si vyberiete neobsahuje kolagén získaný výlučne z jedného zdroja, pretože to znamená, že nebudete schopní uspokojiť všetky potreby tela. Jeden zdroj nepostačuje, pretože nepokrýva všetky štyri typy kolagénu.

Vitamin C

Aby však organizmus vytvoril dostatočné množstvo kolagénu, nevyhnutne potrebuje ďalšiu pomoc.
Rovnako ako pri stavbe, ktorá ide oveľa rýchlejšie, ak sa partia môže spoľahnúť na pomoc strojov, tak syntéza kolagénu je výrazne lepšia, ak telo môže rátať s pomocou dvoch prvkov. Ide o vitamín C a MSM.

VITAMÍN C

Vitamín C je ten, ktorý má:

 • úlohu pri tvorbe kolagénu pre normálne fungovanie pokožky,
 • úlohu pri tvorbe kolagénu pre normálnu funkciu kostí,
 • úlohu pri tvorbe kolagénu pre normálnu funkciu chrupavky,
 • úlohu pri tvorbe kolagénu pre normálnu funkciu zubov a ďasien.

MSM

No, podobným účinkom sa môže pochváliť aj MSM alebo minerál krásy.

Jedná sa o organickú síru, ktorá je jedným zo základných stavebných prvkov života. Po vápniku a fosforu je síra tretím najbežnejším minerálom vo vašom tele a hrá dôležitú úlohu pri syntéze kolagénu.

KTORÝ KOLAGÉN JE PRE VÁS NAJLEPŠÍ

Hydrolyzovaná forma, viac zdrojov, vitamín C, MSM…

Kateri kolagen je najboljši?

Požiadaviek je veľa, takže niet divu, že je veľa ľudí zmätených.

A priznávam, že pri hľadaní odpovede na otázku, ktorý kolagén je pre vás ten najlepší, som narazil na veľkú výzvu a nevzdal som sa: keď som raz zistil, aký vplyv má na vaše telo dostatočné množstvo kolagénu, želal som si nájsť ideálne riešenie.

A keďže som v záplave najrôznejších výrobkov nenašiel to, čo som hľadal, neostalo mi nič iné ako vziať veci do svojich rúk.

Pretože hovoríme o krásnej pokožke, hustých vlasoch, pevných kĺboch, zdravých črevách a skvelej nálade, padlo rozhodnutie vytvoriť naše vlastné riešenie spolu s tímom odborníkov, ktoré bude spĺňať všetky najvyššie štandardy.

Sebe, svojim blízkym a samozrejme všetkým, ktorí mi dôverujú, prajem len to najlepšie. Preto vám s radosťou oznamujem, že konečne existuje riešenie – Golden Tree Premium Collagen Complex, ktoré obsahuje všetko, čo vaše telo potrebuje.

Hovoríme o prémiovom výrobku, ktorý obsahuje hydrolyzovaný kolagénový prášok získaný z troch rôznych zdrojov:

 • hydrolyzovaný RYBÍ kolagén,
 • hydrolyzovaný HOVÄDZÍ kolagén,
 • hydrolyzovaný VAJEČNÝ kolagén.

To znamená, že ide o riešenie, ktoré vám pomôže uspokojiť všetky potreby tela a tým dodá telu kolagén typu I, III, V a X.

To samozrejme nie je všetko!

Rád by som vám pripomenul, že hovoríme o mladistvom vzhľade, v hre je tiež vaše blaho, zdravie, podiel energie a sebavedomie. Takže sme to rozobrali do posledného detailu.

Preto okrem vitamínu C a MSM, ktoré sú nevyhnutné pre maximálnu tvorbu kolagénu vo vašom tele, obsahuje naše riešenie ešte dva doplnky.

KYSELINA HYALURÓNOVÁ

Hiularonska kislina

Prvou je kyselina hyalurónová, o ktorej je známe, že hrá dôležitú úlohu pri regulácii vody v tkanivách a pôsobí ako druh maziva, lubrikantu.

Preto vás asi neprekvapuje zistenie, že jedinci, ktorí bojujú so suchou, skrčenou a nepružnou pokožkou, trpia práve nedostatkom tohto mimoriadne dôležitého prvku.

KREMÍK

Silika

V Golden Tree Premium Collagen Complex sa nachádza aj kremík, vďaka čomu je celá formulácia dokonalá. Konkrétne ide o prvok, ktorý zaisťuje, že vaše kĺby fungujú ako podnamazané a vy si môžete svoje denné aktivity vychutnať na maximum.

Prečo si zvoliť kolagén, ktorý pomáha iba vašej pokožke, kĺbom a črevám, ak existuje komplexné riešenie, ktoré plne zodpovedá potrebám tela a môžete si vychutnať špičkové výsledky v čo najkratšom čase?
Navyše nemáte čo stratiť.

Pretože 100% verím v riešenie, ktorého meno je Golden Tree Premium Collagen Complex, som pripravený vrátiť vám celú kúpnu cenu, ak si v prvom mesiaci nevšimnete požadované zmeny.


Zdieľajte na sociálnych sieťach

O Michaelovi

Napísal Michael Geršič, spoluzakladateľ portálu Golden TREE o aktívnom a zdravom živote, ktorý mesačne navštívi viac ako 100 000 čitateľov.

Prečítajte si viac o autorovi
ODPORÚČAME
Výrobok, ktorý je použitý v blogu
Vyrobené podľa najvyšších štandardov kvality a bez použitia skratiek.
So správnymi radami a informáciami to dokáže každý – aj vy!
Zadajte svoj email a získajte bezplatné tipy, ktoré pomohli už viac ako 10 000 Slovákom a Slovenkám.
Buďme priateľmi