🚚 Doprava zdarma nad 100 € | ✅ 100% záruka spokojnosti
Home / Tipy / Ako sa rýchlo zbaviť zápchy? 5 prírodných spôsobov!
 

Ako sa rýchlo zbaviť zápchy? 5 prírodných spôsobov!

Odhadovaný čas čítania: 7 min
Dátum zverejnenia: 14/02/2022
Ako sa rýchlo zbaviť zápchy? 5 prírodných spôsobov!

Stalo sa vám už niekedy, že problémy s trávením sa ukážu úplne v nevhodnej chvíli?

Ako sa rýchlo zbaviť zápchyMám na mysli nepríjemné situácie, ako napríklad …

 • nadúvanie,
 • plynatosť,
 • prudká bolesť brucha,
 • zriedkavé, bolestivé a silné krče,
 • zápcha,
 • zvieranie v bruchu.

To všetko sú veľmi nepríjemné príznaky, kvôli ktorým trpí vaše sebavedomie, nálada a je zrejmé, že výrazne ovplyvňujú priebeh vášho života.

Ale pozor!

Aj keď to na prvý pohľad vyzerá veľmi nepríjemne až hnusne, chcem, aby ste vedeli, že všetky tieto problémy sú v skutočnosti iba signálmi vášho tela, ktoré vám nahlas hovorí, že vás trápi zápcha.

Pozrite sa…

Ak trpíte častými bolesťami a napätými črevami, otravujú vás nepríjemné vetry, brucho máte ako balón, určite sa vyhýbate inak príjemným udalostiam, ako je randenie, stretnutie s priateľmi, tréning, oslavy, cestovanie atď.

Hlavná otázka, ktorú si v tejto chvíli musíte položiť je nasledujúca:

ako sa expresne zbaviť zápchy?

To je to, čo vás určite zaujíma, takže sa nemôžem dočkať, až vám odhalím super účinnú stratégiu, ktorá vám raz a navždy pomôže prekonať tento nepríjemný problém, ktorý sa volá zápcha.

OBSAH

 1. AKO SI RAZ A NAVŽDY POMÔCŤ A VYHRAŤ NAD ZÁPCHOU?
 2. PRÍČINY ZÁPCHY ČRIEV

AKO SI RAZ A NAVŽDY POMÔCŤ A VYHRAŤ NAD ZÁPCHOU?

Dobre, situácia je nasledovná ….

Prvá vec, na ktorú sa musíme sústrediť sú dlhoročné výsledky.

Čo to znamená?

Nadúvanie

Pozrite sa …

Na rozdiel od ostatných, nebudeme sa zaoberať výlučne príznakmi zápchy, ale zameriame sa na jej vznik.

Toto je jediný účinný spôsob, ako tento problém raz a navždy prekonať, pretože určite nechcete, aby vás problémy so zápchou prekvapili, keď to najmenej očakávate alebo nafúknuté brucho, keď si na rande chcete obliecť vaše obľúbené oblečenie.

Poďme sa teda rýchlo pozrieť na to, prečo k zápche vôbec dochádza.

PRÍČINY ZÁPCHY ČRIEV

Dobre …

Pravdepodobne viete, že ide o nepríjemný problém, ktorý úzko súvisí s vašim metabolizmom, konkrétne s hrubým črevom. Je to tá časť vášho trávenia, ktorá je okrem absorpcie vo veľkej miere zodpovedná za transport alebo prenos látok v črevách.

Príčiny zápchy črievPeristaltika zaisťuje hladký priebeh procesu metabolizmu a vylučovania.

Je to rytmická kontrakcia hladkého svalstva gastrointestinálneho traktu, ktorá nám umožňuje tráviť jedlo, ktoré zjeme.

Ak sa však náhodou stane, že tento mimoriadne dôležitý proces narušíme alebo spomalíme, objaví sa náhla resp. akútna zápcha (ktorá trvá krátko). Ak sú problémy s vyprázdňovaním dlhodobé, hovoríme o chronickej zápche.

Príčiny zápchy môžu byť veľmi odlišné: emočné problémy, moderný životný štýl, užívanie niektorých liekov, cestovanie atď.

Dve charakteristické znaky, ktoré sú spoločné pre všetky príčiny sú spomalená alebo náročná peristaltika a všetkým dobre známe príznaky:

 • zriedkavá, bolestivá a ťažká stolica,
 • nadúvanie,
 • nepríjemná plynatosť,
 • silná bolesť,
 • zvieranie v bruchu a pod.

Preto musíme nájsť spôsob, ktorý zabezpečí, aby váš metabolizmus bol čo najoptimálnejší, návštevy toalety normálne, pravidelné a príjemné – a nie nočná mora, ktorá vám kazí každodenný život a môže vám pri to pomôcť aj domáca liečba.

Víťazná stratégia je nasledujúca …

1. BEZ NEJ NIE JE ŽIADEN ŽIVOT A ANI DOBRÉ TRÁVENIE

Jedným z hlavných dôvodov, prečo má obrovské množstvo ľudí problémy so zápchou, je tekutina.

Dostatočné množstvo vodyUž sme sa niekoľkokrát spomenuli, že hlavnou úlohou vášho organizmu je prežitie. A ak sa vyskytne akýkoľvek nedostatok, vaše telo začne vyčerpávať všetky možné zásoby.

Čo to znamená v prípade zápchy?

Pamätajte, že tekutina nie je dôležitá iba pre bezproblémové fungovanie obličiek a močových ciest, ale je nevyhnutná aj pre vaše prežitie. V prípade nedostatku, telo čerpá tekutinu aj zo zvyšku látok, ktoré prechádzajú vašími črevami.

Skôr či neskôr sa metabolizmus spomalí, dôjde k „preťaženiu“, pretože stolica zostáva v tele, nevylučuje sa a každá návšteva toalety sa mení na boj so silnými bolesťami.

Preto vám odporúčam, aby ste boli opatrní a počas dňa vypili dostatočné množstvo vody, nesladeného čaju, limonády alebo minerálnej vody. Najmä, ak vás čaká pestrý deň, náročnejší tréning, dlhší výlet alebo povedzme dlhšia cesta, kedy je potreba tekutín ešte výraznejšia.

2. PRÍRODNÉ PREHÁŇADLÁ

Tekutina samozrejme nie je jediná, ktorá hrá mimoriadne dôležitú úlohu pri riešení zápchy.

 • Orechy,
 • figy,
 • drobné a bobuľové ovocie,
 • jablká,
 • avokádo,
 • semená (dbajte na správnu prípravu),
 • ovos,
 • quinoa,
 • strukoviny,
 • hnedá ryža,
 • zelená listová zelenina …

sú potraviny, ktoré vám môžu výrazne pomôcť.

Prečo?

Majú dôležitú, spoločnú vlastnosť, ktorá zaisťuje, že váš metabolizmus pracuje presne tak, ako chcete.

A to je vysoký podiel vlákniny.

Prírodné preháňadláVláknina je látka, ktorá ovplyvňuje konzistenciu stolice, zvyšuje jej množstvo a taktiež ju zjemňuje, čo znamená, že oveľa ľahšie cestuje cez vaše črevá a nedráždi sliznicu.

Samozrejme, moderná strava je čoraz menej výživná, jednotvárna a plná spracovaných potravín (vyprážané jedlá, výrobky z bielej múky, sladkosti, vopred pripravené jedlá …), čo sa odráža aj v zníženom príjme spomínanej vlákniny. Preto nie je vôbec čudné, že každý deň čoraz viac jednotlivcov čelí silnej zápche.

Ak nechcete patriť do tejto skupiny ľudí a želáte si vyhnúť sa nepríjemným pocitom, na začiatok vám odporúčam zjesť jednu jednotku ovocia (jablko, banán, hrsť bobuľového ovocia…) a hrsť orechov (mandle, vlašské orechy, lieskové orechy …).

Je to fantastická kombinácia resp. „Fit snack“, ktorú môžete mať pri sebe bez ohľadu na to, ako pestrý je váš deň.

3. TUK AKO SKRYTÁ ZBRAŇ PROTI ZLÉMU TRÁVENIU

Úprimne povedané, existuje možnosť, že prvé dve možnosti sú už súčasťou opatrení proti zápche. Som však presvedčený, že v prípade tretej možnosti tomu tak nie je.

Súvisí s nenávidenými tukmi. Áno!

Mnoho ľudí ešte stále verí úplne scestným teóriam, ktoré hádžu všetok tuk do jedného koša a považujú ho za hlavného vinníka nadbytočných kilogramov a zlej nálady.

To samozrejme nie je ani zďaleka tak.

Tuk ako skrytá zbraň proti zlému tráveniuZdravé tuky sú nevyhnutné pre hladké fungovanie vášho tela (pomáhajú vývoju a fungovaniu mozgu, sú štrukturálnou zložkou buniek, podieľajú sa na vstrebávaní vitamínov, sú zdrojom energie …) a samozrejme sa tiež podieľajú na skvelom trávení.

Ak vo vašej strave nie je dostatok zdravých tukov, vedie to k nedostatku žlčových kyselín, ktoré sa okrem iného starajú o správnu tvorbu stolice. Nedostatok esenciálnych omega-3 mastných kyselín môže tiež viesť k nadmerne dehydratovanej črevnej sliznici, čo znamená, že bojujete s nepríjemnou zápchou a inými nepríjemnými príznakmi.

Preto vrelo odporúčam, aby ste svoju stravu obohatili o optimálne množstvo zdravých tukov, ktoré pochádzajú z:

 • olivového, ľanového a konopného oleja,
 • orechov,
 • semien,
 • avokáda,
 • vajec,
 • rýb
  a
 • omega-3 mastných kyselín vo forme kvalitného výživového doplnku.

4. „MASÁŽ“, KTORÁ URÝCHLI VAŠE TRÁVENIE

Prvé tri spôsoby na prekonanie zápchy súviseli so stravou, ale štvrtý súvisí s tréningom alebo pohybom.

Áno!

Čo urobíte, keď bojujete s náhlou zápchou a tráviacimi ťažkosťami?

Samozrejme, kvôli všetkej bolesti a nevoľnosti chcete mať kľud alebo si ľahnete.

Je to pravda?

Spoliehate sa na odpočinok, ktorý je všeobecne nevyhnutný, by ste sa cítili skvele, čo však nie je prípad, keď vás trápi zápcha.

Prečo?

Masáž, ktorá urýchli vaše trávenieAk si pamätáte, na začiatku sme spomínali peristaltiku. Povedali sme si, že ide o rytmickú kontrakciu hladkého svalstva gastrointestinálneho traktu, ktorá je pri problémoch so zápchou a trávením v zásade veľmi pomalá.

Preto je vašou úlohou pomôcť organizmu. Namiesto úplného kľudu vám radím, ak je to možné, vydajte sa na prechádzku, upratajte byt, pokoste trávu…
Čokoľvek, len aby ste boli v pohybe!

Pohybom masírujete brušné svaly a tým podporujete vyprázdňovanie čriev.

5. PROBIOTIKÁ A ZÁPCHA

Na záver to najlepšie.

ProbiotikáPiaty spôsob zo zápchy urobí len matnú spomienku z minulosti.

Ak si pamätáte, na začiatku sme spomínali, že sa nebudeme sústrediť iba na príznaky, ale naším cieľom je raz a navždy prekonať problémy ako nadúvanie, vetry, ťažké pohyby čriev a podobne.

Verím, že sa vám to v súčasnosti zdá ako nedosiahnuteľné, ale vedzte, že vaše obavy sú zbytočné.

To vám zaručujem!

Je to z toho dôvodu, že zápchu vyriešime špeciálnou „zbraňou“, ktorá sa volá – probiotiká.

V čom je vlastne „trik“?

Čo presne sa stane s vašim trávením, závisí vo veľkej miere od vašej črevnej flóry. Je to súbor mikroorganizmov, ktoré spolu tvoria mikrobióm.

Aby ste si to mohli lepšie predstaviť, vezmeme na porovnanie rybník, ktorý je domovom rôznych živočíchov a rastlín. Pokiaľ je pomer medzi rôznymi druhmi v rovnováhe, je rybník plný života. Ak sa však náhodou stane, že jeden z druhov z nejakého dôvodu prevezme vedúcu pozíciu a naruší tak rovnováhu, nastanú vážne problémy.

A presne to isté platí, keď hovoríme o črevnej flóre. Skladá sa z „dobrých“ a „zlých“ baktérií a ak dovolíte, aby sa ich pomer narušil je normálne, že začnete zápasiť s tráviacimi ťažkosťami, nadúvaním a zápchou.

Ak chcete čo najrýchlejšie prekonať nepríjemné problémy a dostať svoj mikrobióm pod kontrolu, musíte vaše črevá obohatiť o vysokú dávku zdravých baktérií.

Tie na seba viažu vodu, zároveň stimulujú pohyb čriev a tým sa postarajú o to, že váš metabolizmus neustále pracuje správne a vy už nemáte starosti s nepríjemnou zápchou.

A ako to môžete dosiahnuť čo najrýchlejšie?

Určite s pomocou kvalitného probiotického komplexu.

Túto skutočnosť si veľmi dobre uvedomujeme, preto sme spolu s tímom odborníkov navrhli náš vlastný probitický komplex Golden Tree Complete Biotics.

Golden Tree Complete Biotics

Je to jedinečná formulácia, ktorá obsahuje viac ako 20 miliárd dobrých baktérií v jednej kapsule.

Nasledujúca informácia je veľmi dôležitá.

LaktobacilyZo všetkých dobrých baktérií spojených so zápchou, svojim účinkom najviac vynikajú laktobacily.

Výskum ukázal, že ide o druh baktérie, ktorá je mimoriadne účinná pri problémoch s vyprázdňovaním.

To bol tiež hlavný dôvod, prečo sme v našom jedinečnom zložení probiotického komplexu venovali tomuto druhu baktérií osobitnú pozornosť, čo sa samozrejme odráža aj na samotnom zložení.

Som presvedčený, že Golden Tree Complete Biotics v sebe skrýva riešenie, ktoré poskytuje konkrétnu úľavu, ušetrí vám ťažkosti a starosti spojené s trávením a hlavne vám vráti vašu sebadôveru a istotu, že si môžete opäť užívať život naplno.

Vy si to zaslúžite!

Preto vám odporúčam, aby ste vyššie uvedené rady čo najskôr začlenili do svojej každodennej praxe a zabezpečili si prísun mimoriadne účinného probiotického komplexu.

Kliknite na odkaz a postarajte sa o expresné trávenie.

ZBOHOM Zápcha!


Zdieľajte na sociálnych sieťach

O Michaelovi

Napísal Michael Geršič, spoluzakladateľ portálu Golden TREE o aktívnom a zdravom živote, ktorý mesačne navštívi viac ako 100 000 čitateľov.

Prečítajte si viac o autorovi
ODPORÚČAME
Výrobok, ktorý je použitý v blogu
Baktérie mliečneho kvasenia.
So správnymi radami a informáciami to dokáže každý – aj vy!
Zadajte svoj email a získajte bezplatné tipy, ktoré pomohli už viac ako 10 000 Slovákom a Slovenkám.
Buďme priateľmi