🚚 Doprava zdarma nad 100 € | ✅ 100% záruka spokojnosti
Home / Tipy / Čo sú probiotiká a ako vám môžu pomôcť?
 

Čo sú probiotiká a ako vám môžu pomôcť?

Odhadovaný čas čítania: 6 min
Dátum zverejnenia: 23/12/2022
Čo sú probiotiká a ako vám môžu pomôcť?

Veľa ľudí hovorí o probiotikách , ale vy presne neviete, prečo sa tak často spomínajú?

Poviem vám, že probiotiká sú kľúčové pre zdravie čriev, ktoré sa tiež nazývajú imunitný orgán. Na tomto mieste vám poviem všetko, čo potrebujete vedieť o probiotikách.

Musíte vedieť dve veci. S pomocou probiotík bude vaše telo zdravé a vaša pohoda na vrchole.

V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, ako môžu probiotiká pomocou malej zmeny vo vašom dennom režime zachrániť črevnú flóru a zmeniť váš život k lepšiemu.

Takže som zozbieral všetky dôležité informácie o probiotikách: čo sú to probiotiká, akú majú funkciu v tele, aké choroby a problémy odstraňujú, v ktorých potravinách sa nachádzajú a ako si vybrať tie najlepšie probiotiká pre naše črevá.

OBSAH

 1. PROBIOTIKÁ A PREBIOTIKÁ – AKO FUNGUJÚ?
 2. PRE ZDRAVÉ ČREVÁ
 3. AKO SI VYBRAŤ TIE NAJLEPŠIE PROBIOTIKÁ?
 4. KTORÉ POTRAVINY ICH OBSAHUJÚ?
 5. NAJLEPŠIE PROBIOTICKÉ KULTÚRY

PROBIOTIKÁ A PREBIOTIKÁ – AKO FUNGUJÚ?

Pozrime sa, čo sú to probiotiká.

Probiotiká sú súhrnom živých mikroorganizmov alebo baktérií, ktoré sú mimoriadne prospešné pre vaše telo. Hoci baktérie sú často prirovnávané k chorobám a nečistotám, určité mikroorganizmy majú v tele mimoriadne dôležitú úlohu. Pamätajte – nie všetky baktérie patria do koša!

Nechcem vás zmiasť, ale existujú aj prebiotiká .

Zatiaľ čo o probiotikách ste už možno počuli, s prebiotikami ste sa možno ešte nestretli. O nič nejde! Prebiotiká sa často nespomínajú, ale sú nevyhnutné.

Prebiotiká podporujú rast prospešných mikroorganizmov. Môžete si ich predstaviť ako potravu pre probiotiká, pretože umožňujú prijatým probiotikám množiť sa v črevách. Kombinácia oboch sa ukázala ako najúčinnejšia pre črevnú flóru.

Váš tráviaci systém potrebuje veľa živých mikroorganizmov pre:

 • správne rozloženie prijatej potravy do tela,
 • vstrebávanie živín do svalových buniek,
 • syntézu niektorých vitamínov a aminokyselín,
 • ochrana pred nebezpečnými patogénmi,
 • syntézu antimikrobiálnych látok.

Probiotiká a prebiotiká vytvárajú v tráviacom trakte živú stenu, ktorá sa stará o vaše zdravie zvnútra.

PRE ZDRAVÉ ČREVÁ

Probiotiká a prebiotiká – ako fungujúProbiotiká umožňujú normálne fungovanie celého tráviaceho traktu a zabezpečujú dobré reagujúci imunitný systém.

Ak žijete zdravým životným štýlom, máte dostatok pohybu, jete len organické potraviny, potom je vaša črevná flóra pravdepodobne regulovaná (ale to je takmer nemožné).

Všetci sme na jednej lodi. Moderný životný štýl nás odvádza ďaleko od spolužitia s prírodou, keďže väčšina potravín sa pestuje s použitím hnojív a pesticídov . Moje a vaše jedlo je často spracované a obsahuje konzervačné látky a umelé farbivá. Aj keď sa vám podarí tomu vyhnúť, často nemáte čas na starostlivo pripravené jedlá, ktoré sú správne rozdelené do celého dňa. To všetko ovplyvňuje črevnú flóru, ktorá je dodatočne zničená znečistením životného prostredia a každodenným stresom.

Poviem vám, čo sa deje. Nepriatelia vašej črevnej flóry spôsobujú, že sa zlé baktérie množia a ničia váš najväčší imunitný orgán.

Aby bolo jasné, toto sú najčastejšie príčiny črevných problémov, ktorým by ste sa mali čo najviac vyhýbať:

 • spracované potraviny (s umelými konzervačnými látkami a farbivami) ,
 • vysoký obsah cukru v potravinách,
 • zlé stravovacie návyky,
 • liečba antibiotikami,
 • nedostatok kvalitného spánku,
 • stres v práci a doma.

Zdravie vašich čriev sa narúša častejšie, ako si myslíte, a najmä častejšie, ako si uvedomujete. Narušená črevná flóra nespôsobuje len črevné problémy, ale vedie k celému radu ďalších problémov, ako sú:

 • alergie a rôzne kožné vyrážky,
 • veľa zápalov,
 • genitálne problémy,
 • hromadenie prebytočného tuku,
 • problémy s chudnutím,
 • slabá duševná pohoda (ktorá môže viesť k vážnejším duševným problémom) ,
 • hnačka a gastroenteritída.

Ak mám byť úprimný, na prvý pohľad by som hnačku spájal len s črevným ochorením, ale pri iných problémoch by som si nemyslel, že je spôsobená nedostatkom dobrých baktérií v črevách.

Faktom je, že koľko živín a vitamínov prijmú vaše svaly a mozog, závisí od živých organizmov v trávení. Zlé trávenie dokáže zničiť aj dobré jedlo plné vitamínov a minerálov.

Dobre si zapamätajte nasledovné.

Pri všetkých týchto problémoch môžu črevám pomôcť probiotiká, ktoré vyrovnávajú pomer dobrých a zlých baktérií v tráviacom trakte.

Mikrobiologické kultúry tiež zohrávajú dôležitú úlohu pri zotavovaní sa z namáhavých chorôb. Probiotikami pomáhate telu zotaviť sa a zároveň predchádzate novým komplikáciám.

AKO SI VYBRAŤ TIE NAJLEPŠIE PROBIOTIKÁ?

Ako si vybrať tie najlepšie probiotikáMnohí by siahli po probiotikách, keby si vedeli vybrať kvalitné a účinné probiotikum.

Výživové doplnky nie sú lacné, to všetci vieme. Aj kúpa probiotík môže poriadne zasiahnuť vašu peňaženku, preto buďte pri výbere opatrní. Najhoršia kúpa je tá, pri ktorej ste vyhodili peniaze za produkt, ktorý vám vôbec nepomôže.

Nie je to úplne jednoduché, preto som pre vás pripravil zoznam, ktorý vám určite pomôže pri výbere.

Na čo si teda dať pozor pri výbere probiotík? Kvalitné sú tie, ktoré obsahujú široké spektrum mikrobiologických kultúr vo forme, ktorá ich dopraví do čriev.

Tu je zoznam štyroch dôležitých vlastností, ktoré by dobré probiotikum malo mať. Ak môžete pri produkte zaškrtnúť všetky nasledujúce položky, potom produkt stojí za vaše peniaze. Pri probiotikách naozaj nie je priestor na kompromisy.

#1 ZMES KMEŇOV PROBIOTICKÝCH BAKTÉRIÍ

Vedeli ste, že v tele existuje až 500 rôznych kmeňov baktérií? Probiotiká nezavádzajú všetky bakteriálne kmene, ktoré sa nachádzajú v tele, ale len tie, ktoré sú účinné pri budovaní črevného mikrobiómu.

V dôsledku nedostatku baktérií mliečneho kvasenia črevá nepracujú efektívne, takže musíte nahradiť širokú škálu prirodzených bakteriálnych kmeňov. Čo sa týka probiotík, čím ich je viac tým lepšie.

#2 PROBIOTIKÁ S PREBIOTIKAMI

Pamätajte si, čo som vám povedal na začiatku. Ideálne je, ak vami zvolené probiotikum obsahuje aj prebiotiká, ktoré sú potravou pre dobré baktérie. Venujte trochu viac pozornosti čítaniu deklarácie produktu, pretože táto informácia je kľúčom k účinnosti probiotika. Dobré baktérie potrebujú na rozmnožovanie potravu, teda prebiotiká.

#3 VYSOKÝ POČET BAKTERIÁLNYCH KULTÚR

Kultúry baktérií sa merajú v miliardách. Áno, miliardách! Ale koľko miliárd je dosť? Väčšina odborníkov na zdravie odporúča, aby sme denne konzumovali aspoň 15 miliárd aktívnych probiotických kultúr.

Na toto číslo si dajte pozor pri kúpe probiotík v lekárni. Viete, čo sa predáva v lekárni ešte nie je automatickou zárukou kvalitného črevného probiotika. Uistite sa, že produkt má aspoň 15 miliárd aktívnych kultúr na dennú dávku.

#4 PROBIOTIKUM ODOLNÉ VOČI ŽALÚDOČNEJ KYSELINE A ŽLČI

Pozor, toto je veľmi dôležité!

Žalúdočná kyselina je výbornou bariérou pre všetky baktérie, ktoré telo nepotrebuje. Ale odbúrava aj tie, ktoré môžu telu pomôcť. Pri výbere výživového doplnku voľte taký produkt, ktorý sa v žalúdku nerozloží. Tekuté probiotiká sú nestabilné a nie sú odolné voči kyselinám.

Podľa všetkého, čo som si naštudoval, najlepšie fungujú probiotiká v kapsulách, ktoré chránia obsah a umožňujú probiotikám dostať sa do čriev. Pri kúpe preto nezabúdajte na formu probiotika, od ktorej závisí účinnosť prípravku.

KTORÉ POTRAVINY ICH OBSAHUJÚ?

Probiotikum odolné voči žalúdočnej kyseline a žlčiPri vyváženej strave jeme veľa potravín, ktoré regulujú črevnú flóru. Poznáte potraviny, ktoré sú považované za prírodné probiotiká?

Na mojom top zozname prírodných probiotík sú jogurt, kefír, tiež kokosový kefír a kombucha, ktorá je u nás čoraz obľúbenejším a cenovo dostupnejším nápojom.

Moja stará mama mi hovorievala, že kyslá kapusta je prírodný liek. Vaša tiež?

Najmä v zime je často na jedálnom lístku kyslá kapusta, ktorá vďaka kvaseniu vytvára množstvo organických kyselín, ktoré vytvárajú dobrú rovnováhu v črevách.

Probiotiká v potravinách sú určite najlepším nástrojom pre zdravie čriev , ale nesmiete zabúdať ani na prebiotiká. Jedinci, ktorí si zabezpečia dostatočný príjem prebiotík, majú menšiu šancu prežiť úzkosť či dokonca depresiu – najviac ich nájdete v jablkách, banánoch, cibuli, cesnaku, čakanke a fazuli .

Bohužiaľ, s jedlom ich neužijete toľko, aby ste získali dostatok dobrých baktérií. V tomto prípade si pomôžte probiotickými výživovými doplnkami stravy, pri ktorých s istotou viete, že ste užili dostatočne široké spektrum mikroorganizmov pre črevá .

NAJLEPŠIE PROBIOTICKÉ KULTÚRY

Únava, nadúvanie a pocit nevoľnosti vám hovoria, že vaše črevá sú v chaose.

Chaos môžete dostať pod kontrolu, preto pozorne čítajte ďalej.

Poriadok môžete obnoviť zavedením mikrobiologických kultúr alebo probiotík. Sú to živé organizmy, ktoré vyrovnávajú črevnú flóru a posilňujú váš imunitný systém. S nimi si udržíte zdravie a zabránite šíreniu zlých baktérií.

Pozrite sa, čo robím každý deň.

Ráno užívam probiotikum, lebo tak viem, že moje črevá budú fungovať ako majú. Aj vy môžete pomôcť svojmu telu prekonať stres a zlé vplyvy prostredia. Najlepšie probiotiká majú široké spektrum bakteriálnych kmeňov, obsahujú probiotiká a prebiotiká, veľké množstvo bakteriálnych kultúr a sú odolné voči žalúdočnej kyseline. To je to!

Golden Tree Complete Biotics - najlepšie probiotické kultúryGolden Tree Complete Biotics spĺňa a taktiež prekračuje všetky prísne kritériá. S úplne prírodnou zmesou dvadsiatich unikátnych probiotických a prebiotických bakteriálnych kmeňov splníte denné potreby svojich čriev jedinou kapsulou. Pravidelné užívanie probiotík odstraňuje nadúvanie, nespavosť, stres, posilňuje imunitu a dodá vám veľa energie. Starostlivosť o svoje zdravie začnite od čriev.

 

Pozrel som si Michaelovo video a kúpil som si Complete Biotics. Ukázal som ich aj osobnému lekárovi, ktorý odsúhlasil ich užvanie. Po týždni užívania a starostlivej diéte sú problémy preč! Odporúčam!

Juraj [overený zákazník]

Skúšala som pred nimi veľa iných vecí, ale nemali také dobré výsledky. Vrelo odporúčam.

Martina [overený zákazník]


Zdieľajte na sociálnych sieťach

O Michaelovi

Napísal Michael Geršič, spoluzakladateľ portálu Golden TREE o aktívnom a zdravom živote, ktorý mesačne navštívi viac ako 100 000 čitateľov.

Prečítajte si viac o autorovi
ODPORÚČAME
Výrobok, ktorý je použitý v blogu
Baktérie mliečneho kvasenia.
So správnymi radami a informáciami to dokáže každý – aj vy!
Zadajte svoj email a získajte bezplatné tipy, ktoré pomohli už viac ako 10 000 Slovákom a Slovenkám.
Buďme priateľmi